SM-144
SM-96
SM-72
SM-48
Beemet meters are designed to an internationally accepted standard. The dimensions comply with the requirements of DIN 43700 and scales with DIN 43802. The performance confirms to IS 1248-83/93. The cases are made of ABS plastic material which has high tracking index for maximum electrical strength and safety.
• Powerful and stable Alnico Magnets.
• Polished Carbon Steel Pivots.
• Jewelled Bearings for maximum accuracy.
• Phosphor Bronze Springs.
• Air tight and anti-static cases.
Salient Features
• Compact in size (build in depth 33mm).
• Rugged movement ensures sustained accuracy and reliability.
• Square bezel permits edge to edge mounting, allowing maximum use of panel space.
• Interchangeable dial for range portability.
• Clear scaling for easy reading.
• Specially customised dials.
• Flame retardant case available as per request.
General Specifications
| Accuracy | ±1.5 / 2.0 of FSD |
| Measurable Quantities | AC and DC Voltage or Current |
| Pointer deflection | 0 - 90º |
| Frequency | 50/60Hz |
| Sensitivity | 1000Ω/V (Voltmeter); 2000Ω/V (ammeter) |
| Overload Capacity | According to IS: 1248 / IEC 51 |
| Short duration for voltmeter | 2 times for 5s: 1 overload 2 times for 0.5s: 9 overloads |
| Short duration for ammeter | 10 times for 5s: 1 overload 10 times for 0.5s: 9 overloads |
| Continiously | 1.2 times rated voltage or current |
| Operating Temperature | -10 to 55°C |
| Storage Temperature | -25 to 65°C |
| Relative Humidity | < 75% annaul average, non-condensing |
Range Chart
| Model | Description | Ammeter | Voltmeter |
|---|---|---|---|
| SM – 48, 72, 96, 144 | DC Moving Coil | 25μA - 60A, 1A - 10000A* |
10mV - 600V |
| SIF – 48, 72, 96, 144 | AC Moving Iron | 10mA - 100A, 1A - 10000A** |
10V - 600V |
| CM – 48, 72, 96, 144 | AC Moving Coil Rectifier | 1mA - 20A | 1V - 600V |
* With external Shunt ** With external CT
Dimensions
| Model | Dimensions (mm) | Scale Length | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| A | B | C | D | E | F | G | Panel Cutout | ||
| SM – 48 | 48 | 33 | 6 | 40 | 42 | – | 18.5 | 43x43 | 40 |
| SM – 72 | 72 | 33 | 16 | 48 | 57 | 18 | 38 | 67x67 | 60 |
| SM – 96 | 96 | 33 | 6 | 48 | 102 | 30 | 40 | 91x91 | 90 |
| SM – 144 | 144 | 33 | 6 | 99 | 138 | 5 | 25 | 138x138 | 146 |
Wiring Diagrams
DC Moving Coil Voltmeter and Ammeters:
AC Moving Iron Voltmeter and Ammeters:
