Beemet multifunction meter is designed to reduce panel space, wiring and installation time. Its adjustable range reduces inventory. It is used in wide ranging applications such as control panels, distribution systems, gensets, etc.
Salient Features
• Ultra-bright 7-segment LED display (3 rows, 3 digits).
• Programmable CT and PT ratio (Primary & Secondary).
• 60A AC (Internal CT module available).
• Password protection.
• Total & Individual Harmonic Measurement.
• Auto ranging.
• Universal Auxiliary supply.
• RPM (Generator Application).
• Auto / manual scroll display.
• LOAD hour.
General Specifications
| Electrical Connection | 3Ø – 4 wire |
| Input Voltage | 0 – 500V AC (L–L) |
| Input Current | 0.05A – 6A AC / 60A DC (Opt.) |
| Frequency | 45 – 65Hz |
| Resolution | 0.1Hz for Frequency. Other parameters auto range |
| Accuracy | • ±1% of F.S. for Voltage, Current and Active Power • 0.1% of F.S.D. for Frequency |
| Burden | Voltage: 0.2VA max. per input Current: 0.2VA max. per input Auxiliary Supply: 3VA max. |
Measuring Parameters
| Electrical Connection | VL-L, VL-N Current Power Factor Reactive Power |
| Others | Frequency RPM Load Hour |
Programmable Parameters
| C.T Primary | 1/5A - 5000A |
| C.T Secondary | 1/5A |
| P.T Ratio | Programmable up to 132KV |
| Display Reset | Energy |
Other Specifications
| Mountig | Flush mounting with side clamps |
| Display Height | 0.56” (14.3mm) |
| Weight | 280gm |
| Temperature | Operating: -10° to 55°C Storage: -20° to 75° |
| Humidity | <95% RH |
Supply Voltage
| Auxiliary Supply | 90 – 270V AC/DC (±15%) |
| Frequency | 50 / 60Hz |
Dimensions
Connection Diagram
FAQ
The VAF meter is a digital panel meter to measure voltage, current and frequency in electrical circuits. These meters provide accurate readings for single and three phase applications.
The full form of VAF is Voltage, Amperage and Frequency meter.
The VAF meter is connected to terminals for voltage and current ensuring proper phase alignment for accurate measurements. Refer to the VAF meter connection diagram provided in the user manual.
Key features of the VAF-96 are:
- Multi-Parameter Measurement
- Three-Phase Measurement
- High Accuracy
- User-Friendly Display
- Programmable CT and PT Ratios
- Compact Design
Yes. The VAF meters are capable of measuring both AC and DC currents. Make sure you select the correct model for your requirements.
