Salient Features
• 7-digit Compact Size.
• High Accuracy and Reliability.
• Requires no lubrication or maintenance.
• Ideal where space is limitation.
• Mounting options: Panel, PCB.
GENERAL SPECIFICATIONS
| Supply Voltage | 12 V DC & 24 DC |
| Supply Variation | -15% to +10% & ±10% |
| Power Consumption (Max.) | 1.2 w |
| Figure | 7 Digit, Black, 4.0 mm Height |
| Maximum Range | 99,99,999 |
| Operating Life | 10,000,000 counts minimum |
| Speed ( Counts/Minute ) |
600 (50ms-ON / 50ms-OFF) & 1200 (25ms-ON / 25ms-OFF) |
| Pluse Width ( minimum ) |
50 ms & 25 ms |
| Connection | Lead wire with connector, Terminal PIN, & Lead wire |
| Protecting for Housing | Tamper Proof housing |
| Weight( unpacked ) | 142 g |
| Operating Temperature | -5 C to +40 C (Non-Freezing) |
| Humidity(Non Condensing) | 45 to 85% (Rh) |
| Display | 0.12’(3.0) x 0.06’ (1.6) - White & black background |
| Continuous Energizing | Permissible |
| Counting Method | One pulse - One count (energizing - ½ count, unenergized - ½ count) |
| Reset | None |
| Shock Test | Endurance: 300 m/s² (30g) XYZ 5 times each direction, Total : 3, Mismovement :50 m/s² (5g) XYZ 4 times each direction, Total : 24. |
| Vibrations Test | Endurance: 16.7 Hz, Width : 4mm ; XYZ each direction for 1 hour Mismovement :10~55 Hz, Width : 0.5mm ; XYZ each direction for 10 mins |
| Type of Mounting | Behind the panel (Screw mount), PCB mount (Straight), PCB mount(Right angle) & Panel (Snap-in type) |
| Degree of Protection | IP 30 |
| Construction | Cover : Plastic (Noryl UL94V-1), Black |
VIEWS OF DIFFERENT BEZELS
MOUNTING DIMENSIONs
BEHIND THE PANEL (SCREW MOUNT):
BEHIND THE PANEL (SCREW MOUNT):
PCB MOUNT(STRAIGHT):
PCB MOUNT(RIGHT ANGLE):
PANEL (SNAP-IN TYPE):
FAQ
The IMPULSE COUNTER SERIES CR-18 is an impulse meter used to measure electrical impulses accurately. This meter helps users to track and analyze the data effectively.
The CR-18 impulse counter works by counting the electrical impulses that are received from connected devices. This meter displays the total count on a digital screen making it easier to read.
Applications that CR 18 impulse can be used includes:
- Industrial Automation
- Energy Monitoring
- Water and Gas Metering
- Laboratory Testing
- Transportation Systems
- Research and Development
- Environmental Monitoring
The CR counter series is really easy to install. It comes with a thorough and clear instruction and requires very few tools for setup.
Key features the CR-18 offers:
- 7-Digit Display
- High Accuracy and Reliability
- Compact Size
- Multiple Mounting Options
- No Lubrication or Maintenance Required
- Wide Operating Voltage Range
You can buy the Impulse counter series CR-18 from Beemet website. We offer the best quality CR-18 meters at a budget range. Contact us for more information.
