Salient Features
• Current display in percentage.
• User settable trip level and timer delay.
• DIN Rail mount.
• CBCT open circuit detection.
• CBCT available in various sizes.
• Compliance with IEC 947-1.
Advantages
• DIN Rail mount.
• Protects human life.
• Constant leakage current detection.
• CBCT open circuit detection.
• Fewer nuisance trips.
Applications
• Generator Control Panel.
• Distribution Control Panel.
• Protection Control Panel.
Input SPECIFICATIONS
| Status | Normally de-energised |
| Reset | Manual |
Supply Specifications
| Supply Voltage | 90-270V AC/DC (±15%) |
| Supply Frequency | 50/60 Hz |
| Power Consumption | 3VA max. |
Output SPECIFICATIONS
| Alarm Relay Output( optional ) | 50% of Range
1 SPDT switch NO(5A and 240V AC) NC (5A and 240V AC) |
| Trip Relay Output | 80-90% of Range
1 SPDT switch NO (5A and 240V AC) NC (5A and 240V AC) |
| Relay Contacts | 1 potential free contact (NO,C & NC) |
| Contact Rating | 6A/230V AC/28V D |
Environmental Specifications
| Operating Temperature | -10 C to 70 C |
| Storage Temperature | -20 C to 50 C |
| Humidity | <95% RH |
Functional Specifications
| Set Point | (0.03, 0.10, 0.30, 0.50, 1.0, 3.0, 5.0, 10.0,20.0 & 30.0 A) |
| Power ON Delay | Approx. 1 sec |
| Trip time Delay | 0.04 to 10 sec |
| CBCT Sizes | 35mm, 70mm, 120mm, 210mm and
any other rectangular/round CBCT on request |
Mechanical Specifications
| Weight | 228 g |
| Dimensions | 45x90x75mm (WxHxD) |
| Mounting | DIN Rail (35mm) |
| Enclosure | ABS Thermoplastic |
User Settable Parameters
| Range Set | 0.03, 0.10, 0.30, 0.50, 1.0, 3.0, 5.0, 0.0,20.0 & 30.0 A |
| Delay Set | 0.04, 0.06, 0.15, 0.25, 0.5, 0.8, 1, 2.5, 5, 10 Sec |
DIMENSIONs
Connection Diagram
Functional Diagram
FAQ
A Digital Earth Leakage Relay is a safety device continuously monitoring earth leakage currents in electrical systems. It disconnects the circuit when imbalance is detected, thus preventing any potential hazards like electric shocks or fires.
The Digital Earth Leakage Relay measures the difference between live and neutral currents. It uses core balance CT to do so. It activates a trip mechanism to disconnect the power supply when any leakage current is detected exceeding a preset threshold.
Benefits of using a Digital Earth Leakage Relay
- Enhanced Safety
- Early Detection of Faults
- Protection of Equipment
- Configurable Settings
- Visual Indicators
- Wide Application Range
- Compliance with Standards
You can install a Digital Earth Leakage Relay in multiple locations, such as:
- Electrical Panels
- Commercial Buildings
- Industrial Facilities
- Residential Homes
- Renewable Energy Systems
- Data Centers
If your Digital Earth Leakage Relay trips frequently, follow these steps:
- Check for Faulty Appliances
- Inspect Wiring
- Examine Moisture Levels
- Adjust Sensitivity Settings
- Test the Relay
- Consult a Professional
